TARİHÇE

 

Çiçek üreticiliği Osmanlıya kadar uzanan İzmir‘in şirin ilçesi Bayındır’da yıllardır dar kapsamlı şenlik şeklinde düzenlenen etkinlikler 2009 yılında çok geniş katılımlı festival havasında kutlanmaya başlanır.

İlçe, Belediye Başkanı Mehmet Kertiş ve ekibinin gayretleriyle ”Çiçeğin Kenti” olarak anılır ve “Süs Bitkisi Üretim Merkezi” kimliğini yurt dışına da taşır.

İhracat potansiyelini her yıl arttıran Bayındır, 2010 yılında ilk kez “Uluslararası” kimlik kazanan Festivali ile yüzlerce katılımcı ve binlerce ziyaretçiyi ağırlar.

Özellikle özgürlük mücadelesiyle bilinen Dünyaca meşhur Fransız Sanatçı Nathalie Cardone´un katıldığı kutlamalar yurtdışında ve Türkiye’de uzun süre konuşulur.

Önceleri festival alanında kurulan az sayıda dağınık stantlar ahşap ve naylonla kaplanıyordu.

Bugün ise yüzlerce stant modern yapısıyla festivale artı bir değer katıyor.

Stantların kurulduğu festival bölgesini 2011 yılında yaklaşık 700 bin ziyaretçi gezme fırsatı bulur.

Her sektörden temsilcilerin kendilerini ifade ettiği festivalle birlikte çiçek üreticiliği bölge ekonomisi için önemli bir güç haline gelir.

Festivalde konserler, gösteriler, yarışmalar, folklor, havai fişek gösterisi, uçurtma şenliği, sokak tiyatroları, sergiler, seminerler, yöresel yemekler ve binbir çeşit çiçek ziyaretçilere merhaba diyor.

 

 • 2013_

  2013 FESTİVALİ

 • 2012_

  2012 FESTİVALİ

 • 2011_

  2011 FESTİVALİ

 • 2010_

  2010 FESTİVALİ

 • 2009_

  2009 FESTİVALİ